Potpisan ugovor o zajmu od 150 milijuna eura

Bez autora
May 10 2011

Ministrica financija Martina Dalić i voditelj Ureda Svjetske banke za Hrvatsku Hongjoo Hahm potpisali su danas Ugovor o zajmu u iznosu od 150 milijuna eura za razvojnu politiku gospodarskog oporavka Republici Hrvatskoj. Zajam je prvi od predviđena dva zajma čiji je cilj poduprijeti napore koje Hrvatska ulaže u ubrzavanje održivog gospodarskoga oporavka tijekom razdoblja od dvije godine. Zajmom se podupiru reforme u dva područja. Prvo su napori u fiskalnoj konsolidaciji kroz smanjenje troškova javne uprave, zdravstva, mirovina i socijalne skrbi. Ti su napori već unaprijedili upravljanje javnom potrošnjom te ojačali srednjoročnu održivost javnih financija, s ciljem očuvanja makroekonomske stabilnosti. Zajmom se podupire i razvoj dinamičnog privatnog sektora kroz unaprjeđenje poslovnog okruženja te smanjenje uključenosti države u poslovni sektor. Hrvatske su vlasti, kako se navodi, već poduzele mjere za povećanje fleksibilnosti tržišta rada, smanjivanje administrativnih i pravnih prepreka za tvrtke te su ubrzale privatizaciju trgovačkih društva u državnome vlasništvu.

Potpisan ugovor o zajmu od 150 milijuna euraMinistrica financija Martina Dalić i voditelj Ureda Svjetske banke za Hrvatsku Hongjoo Hahm potpisali su danas Ugovor o zajmu u iznosu od 150 milijuna eura za razvojnu politiku gospodarskog oporavka Republici Hrvatskoj, izvijestili su iz Ureda Svjetska banke i Ministarstva financija.

Zajam je prvi od predviđena dva zajma čiji je cilj poduprijeti napore koje Hrvatska ulaže u ubrzavanje održivog gospodarskoga oporavka tijekom razdoblja od dvije godine. Zajmom se podupiru reforme u dva područja. Prvo su napori u fiskalnoj konsolidaciji kroz smanjenje troškova javne uprave, zdravstva, mirovina i socijalne skrbi. Ti su napori već unaprijedili upravljanje javnom potrošnjom te ojačali srednjoročnu održivost javnih financija, s ciljem očuvanja makroekonomske stabilnosti, kaže se u priopćenju.

Zajmom se podupire i razvoj dinamičnog privatnog sektora kroz unaprjeđenje poslovnog okruženja te smanjenje uključenosti države u poslovni sektor. Hrvatske su vlasti, kako se navodi, već poduzele mjere za povećanje fleksibilnosti tržišta rada, smanjivanje administrativnih i pravnih prepreka za tvrtke te su ubrzale privatizaciju trgovačkih društva u državnome vlasništvu.

U priopćenju se navode i ključni pokazatelji uspješnosti Programskog zajma za razvojnu politiku gospodarskog oporavka. Među tim pokazateljima su smanjenje potrošnje opće države sa 43,2 posto BDP-a u 2010. na 40,9 posto BDP-a 2012.; smanjenje ukupne mase plaća za opću državu s 10,7 posto BDP-a koliko je iznosila 2010. na 9,9 posto BDP-a u 2012.; smanjenje ukupne javne potrošnje za zdravstvo sa 6,9 posto BDP-a iz 2010. na 6,2 posto BDP-a u 2012.; smanjenje izdvajanja za socijalne naknade s 2,6 posto BDP-a iz 2010. na 2,3 posto BDP-a u 2012.; te smanjenje izdvajanja za mirovine s 10,5 posto BDP-a u 2010. na 9,7 posto BDP-a u 2012.

Kao ključni pokazatelji navode se i povećanje stope sudjelovanja radne snage na tržištu rada (15-64 godina) sa 62,4 posto koliko je iznosila 2009. na 64 posto u 2012.; povećanje ocjene institucija (prema Globalnom indeksu konkurentnosti) s 3,6 u razdoblju 2010.-2011. na 3,9 u 2012.; povećanje udjela privatnog sektora u BDP-u sa 70 posto u 2009. na 75 posto u 2012.; te povećanje izdataka za istraživanje i razvoj s 0,8 posto BDP-a 2009. na 1,1 posto u 2012.

"Veseli nas što hrvatske vlasti postižu napredak u provedbi Programa gospodarskoga oporavka te što su važne reforme s ciljem promicanja održivosti javnih financija u tijeku", rekao je Hongjoo Hahm. Istovremeno se, dodaje, vlasti potiču da ubrzaju reforme jer će Hrvatska snažnijom provedbom reformi prije ulaska u EU izvući maksimalnu korist od članstva.

Odobrenjem zajma Svjetska banka potvrdila je svoju podršku Vladinom Programu gospodarskog oporavka iz 2010. godine čiji je cilj oporavak i ublažavanje utjecaja globalne gospodarske krize na društvo, istaknula je ministrica Dalić.

Zajam radi potpore razvojnoj politici u iznosu od 150 milijuna eura prošli je tjedan odobrio Odbor izvršnih direktora Svjetske banke. Zajam je odobren po šestomjesečnom EURIBOR-u za euro uvećanom za fiksnu kamatnu maržu, što bi trenutno odgovaralo kamatnoj stopi od oko 2,5 posto uz jednokratnu otplatu glavnice nakon 15 godina.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik